Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Lojtari kryesor i Tottenham Hotspur, Harry Kane ka gjashtë ndeshje që nuk paraqitet me ekipin e tij.
Kapiteni i Spurs ka pësuar një lëndim që do ta mbajë jashtë fushave edhe për disa javë.
Ndërkohë barrën për ta udhëhequr Tottenham drejt fitoreve e ka marrë koreani Heung-Min Son.
26-vjeçari ka shënuar në katër ndeshjet e fundit radhazi si dhe ka bërë asistime për sukseset e Spurs.
E falë paraqitjeve të mira Tottenham ka vendosur që t’ia rrisë pagën yllit të tyre.
Son e kishte vazhduar kontratën në korrik deri në vitin 2023 ku do t’i merrte pesë milionë euro në stinor.
Heung-Min Son. (Foto: Justin Setterfield/Getty Images/Guliver)
Por tani mediat angleze kanë konfirmuar se Spurs kanë vendosur që t’ia ngritin pagën Sonit deri në tetë milionë euro në stinor.
Ky vendim i klubit vjen edhe për ta shmangur një largim të mundshëm të koreanit në drejtim të skuadrave më të mëdha.
Son iu bashkua Tottenhamit në vitin 2015 nga Bayer Leverkusen për 30 milionë euro.
Në 172 ndeshje zyrtare me fanellën e Spurs, koreani ka shënuar 63 gola dhe ka bërë 35 asistime. /Telegrafi/

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE