Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Faza e rregullt e stinorit në NBA është drejt fundit ku kanë mbetur të zhvillohen edhe nga tri ndeshje.
Natën e mbrëmshme janë zhvilluar vetëm dy takime, ku Brooklyn Nets ka bërë një hap të madh drejt Play Off-it.
Nets kanë arritur të mposhtin në udhëtim liderin aktual të Konferencës së Lindjes, Milwaukee Bucks me pesë pikë diferencë 128:133.
D’Angello Russell ishte më meritori për këtë fitore të mysafirëve pasi arriti ‘Double double’ me 25 pikë e 10 kërcime.
Me lojë të mirë te Nets u dalluan edhe LeVert me 24 pikë dhe Dudley që shtoi 16 të tjera.
Vendasit në këtë takim ishin pa lojtarin e tyre më të mirë Giannis Antetokounmpo, ndërsa më efikasi ishte Eric Bledsoe me 33 pikë.
Pas kësaj fitore Nets ndodhen në pozitën e shtatë në Konferencën e Lindjes me 40 fitore dhe 40 humbje.
Fitore të rëndësishme ka shënuar edhe Philadelphia 76ers në udhëtim te Chicago Bulls 96:116.
JJ Redick me 23 pikë si dhe Joel Embiid me 20 të tjera ishin më meritorët për fitoren e Sixers. /Telegrafi/
Rezultatet:
Milwaukee Bucks – Brooklyn Nets 128:133
Chicago Bulls – Philadelphia 76ers 96:116

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE