Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Arsenali ka triumfuar në derbin londinez ndaj Chelseat me rezultat të pastër 2-0.

Por Topçinjtë kanë humbur mbrojtësin e tyre të djathtë Hector Bellerin.

Reprezentuesi spanjoll lëndoi gjurin e këmbës së majtë në përballje ndaj Chelseat dhe u largua nga loja.

Por lajmet e fundit nga Anglia bëjnë me dije se lojtari ende nuk ka bërë kontrollet mjekësore.
Gjuri i lojtarit është në gjendje të rëndë pasi është ende i ënjtur dhe nuk ka mundur të kryejë kontrollet.
Hector Bellerin duke u larguar me barrelë pas lëndimit të pësuar. (Foto:Clive Rose/Getty Images/Guliver)
Mediat angleze kanë shkruar se lojtari pritet ta humbas këtë sezon.
Besohet se 23-vjeçari do t’i mungojë Arsenalit për rreth nëntë muaj.
Kësisoj Arsenali tani po shikon mundësinë që të ndërhyjë në afatin kalimtar të janarit për një mbrojtës të djathtë.
Bellerin ka bërë 144 paraqitje në Ligën Premier që nga debutimi i tij me fanellën e Arsenalit në vitin 2014. /Telegrafi/

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE