Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Klubi anglez fillimisht pritet të lejojë largimin e disa lojtarëve para se të bëjë përforcime për sezonin tjetër.
Paul Pogba dhe Romelu Lukaku janë dy lojtarët që prijnë në listën e largimeve të Manchester United.
Nëse për Pogban besohet që do të transferohet te Real Madridi, për Lukakun situata paraqitet ndryshe. Serie A mund të jetë një destinacion, por mund të ndodhë që ai të transferohet edhe në ndonjë kampionat tjetër, por klubet janë të informuara se duhet të paguajnë 80 milionë euro për belgun.
Thënë ndryshe, nga largimet e Pogba dhe Lukakut, United pritet të mbushë arkat me plot 200 milionë funte. Një shifër që do t’i japë mundësinë anglezëve të kenë akoma më shumë para për të shpenzuar në blerjen e futbollistëve të rinj.

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE