Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Trajneri i Barcelonës, Ernesto Valverde, nuk është i shqetësuar nga mungesa e golave të shënuar nga Luis Suarezi në Ligën e Kampionëve, pasi uruguaiani nuk arriti të shënojë as në barazimin pa gola të mbrëmshëm, kundër Lyonit.
Suarezi nuk ka shënuar në pesë ndeshje të Ligës së Kampionëve këtë sezon dhe ai ka shënuar vetëm një herë në 17 paraqitjet e tij të fundit në kuadër të kësaj gare
32-vjeçari e ka shënuar vetëm një gol në tetë ndeshjet e fundit në të gjitha garat për Barcelonën, mirëpo Valverde insiston se ai nuk është i shqetësuar me formën e qendërsulmuesit të tij.
“Nuk më shqetëson mua. Do të shqetësohesha nëse ai nuk do të kishte asnjë rast, pasi që këtë gjë mund ta kërkon nga një qendërsulmues. Edhe nëse ai nuk ka raste, ai i krijon ato për bashkëlojtarët e tij”, ka thënë Valverde.
“Të gjithë kundërshtarët i frikësohen atij. Futbolli është kështu dhe të gjithë sulmuesit kalojnë nëpër periudha të tilla. Gjëja më e rëndësishme është që të krijosh raste të mira për të shënuar”.
Megjithatë, nuk është vetëm Suarezi lojtari i Barcelonës që e ka pasur të vështirë para portës së kundërshtarit. Në katër ndeshjet e futbollit, skuadra e Valverdes i ka shënuar vetëm dy gola.
(Kosova Sot)

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE