Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Tenistja amerikane Serena Williams është rikthyer në “top 10” tenistet më të mira në botë, për herë të parë pas më shumë se një viti. Ajo mori një pushim disamujor për shkak të shtatëzanisë (lindi vajzë).
Fituesja e 23 grand slem zbriti deri në vendin 491 në mars 2018, kur dhe u rikthye në fushë. Gjatë muajve të fundit ajo arriti të shkojë deri në finale në dy grand slam, Wimebledon dhe US Open, por pa mundur t’i fitojë ato.
Gjithsesi, paraqitja e mirë dhe pikët e grumbulluara gjatë muajve të fundit i dhanë mundësi tenistes amerikane të bëjë një ngjitje të jashtëzakonshme në renditje. Tashmë ajo ndodhet në vendin e dhjetë, me 3.406 pikë.
Në krye të renditjes botërore ndodhet tenistja japoneze Naomi Osaka, që ka fituar dy turnetë e fundit grand slam. Ajo ka 6.970 pikë, ndërsa në vendin e dytë ndodhet tenistja rumune Simona Halep. Me këtë ritëm, Williams mund të synojë sërish kreun e renditjes botërore.

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE