Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Zinedine Zidane sot (e shtunë) nis aventurën e dytë te Real Madrid.
Real Madrid, me fillim nga ora 16:15, në ‘Santiago Bernabeu’ takohet me Celta Vigon, në ndeshjen e vlefshme për xhiron e 28-të.
Kjo do të jetë ndeshja e parë për trajnerin Zinedine Zidane, që rikthehet në krye të Real Madridit nëntë muaj pas largimit.
Mediet në Spanjë i kanë kushtuar rëndësi të madhe debutimit të dytë të Zidanes te Real Madrid, sidomos formacionit startues.
‘Goal.com’ në versionin e gjuhës spanjolle, nuk pret që Marcelo të startojë as me Zidanen, ndërsa nga minuta e parë në fushë do të jetë Marco Asensio.
REAL MADRID (4-3-3): Courtois; Odriozola, Varane, Sergio Ramos, Reguilón; Modric, Ceballos, Kroos; Bale, Benzema, Asensio./Lajmi.net/

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE